e-Urząd

Cyfrowy podpis osobisty

Od 4 marca 2019 roku istnieje możliwość uzyskania e-dowodu, na który może zostać nagrany certyfikat podpisu osobistego. W artykule omówimy czym jest podpis osobisty, ile kosztuje i jak go uzyskać?

Podpis osobisty co to?

Podpis osobisty to jeden z czterech certyfikatów nagrywany na dowód z warstwą elektroniczną. Na życzenie obywatela może być umieszczony w dokumencie. Posiada identyczną funkcjonalności jak Profil Zaufany i służy do komunikacji z polskimi systemami administracji. Podpis osobisty jest zaawansowanym podpisem elektronicznym. Do jego użycia wymagany jest czytnik lub telefon z technologią NFC. Dane w elektronicznej warstwie dowodu osobistego zabezpieczone są numerem CAN, a także kodami PIN i PIN2.

Czy warto uzyskać certyfikat podpisu osobistego?

Zdecydowanie tak. Uzyskanie podpisu osobistego na dowodzie z warstwą elektroniczną nic nas nie kosztuje, a rozszerza działanie dowodu osobistego. Umieszczenie certyfikatu osobistego umożliwia podpisywanie dokumentów administracyjnych z poziomu telefonu. Wystarczy zainstalować aplikację eDO App i przyłożyć dowód do smartfona. Dodatkowo banki i inne placówki finansowe honorują certyfikat osobisty jako metodę weryfikacji tożsamości, a także narzędzie do podpisywania dokumentów komercyjnych.

Jaki jest koszt uzyskania podpisu osobistego?

Uzyskanie podpisu osobistego w dowodzie jest bezpłatne.

Jak uzyskać elektroniczny podpis osobisty?

Aby uzyskać podpis osobisty należy zaznaczyć we wniosku, że chcemy otrzymać dowód z dodatkowo nagranym certyfikatem. W przeciwnym wypadku procedurę uzyskania dowodu osobistego należy ponowić.

Jakie dane zawiera certyfikat podpisu osobistego?

  • imię/imiona i nazwisko
  • nazwisko rodowe
  • imiona rodziców
  • data i miejsce urodzenia
  • płeć
  • numer PESEL
  • obywatelstwo
  • zdjęcie

Prowadzisz biznes? - podpis osobisty na dowodzie może nie wystarczyć

Podpis osobisty jest zaawansowanym podpisem elektronicznym i mającym zastosowanie wyłącznie w relacjach B2A (business to administration). Oznacza to, że nie posiada mocy prawnej w sprawach biznesowych i prywatnych. Nowością na rynku jest podpis elektroniczny w e-dowodzie. Certyfikat umieszczany jest w jednym z czterech kontenerów i posiada identyczną funkcjonalność jak standardowy podpis kwalifikowany nagrany na kartę kryptograficzną. 

Połączenie podpisu osobistego, podpisu kwalifikowanego i umieszczenie na dowodzie to świetne rozwiązanie - było zanim wprowadzono zmiany. Dowodem z warstwą elektroniczną potwierdzimy tożsamość w urzędzie i banku. Kwalifikowanym podpisem opatrzymy dowolny dokument z mocą odręcznego podpisu, który honorują wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Podpis elektroniczny na dowodzie - oferta

W ramach usług dostarczamy kwalifikowany podpis elektroniczny na dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną (wymagany jest czytnik do e-dowodu). Procedura wydania certyfikatu zajmie ok. 20 minut. Na spotkanie z przedstawicielem Podpisuj Zdalnie zabierz kopertę zawierającą kody PIN, otrzymaną w urzędzie.

Dla zwolenników sprawdzonych rozwiązań proponujemy mobilny podpis kwalifikowany SimplySign

Oferta brzmi interesująco? Skontaktuj się z nami!

+48 536 456 661 | kontakt@podpisujzdalnie.pl

autor: Damian Nowak
CMS

Newsletter

Chcesz na bieżąco otrzymywać wiadomości
o pojawiających się publikacjach?

Zapisz się do bazy mailingowej

Dziękujemy!

Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie zapisane