Kwalifikowany podpis elektroniczny na e-dowodzie
Od 2019 roku urzędy wydają dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Umożliwiają one podpisywanie dokumentów dla celów administracji rządowej i posiadają taką samą moc jak Profil Zaufany. Cyfrowy podpis osobisty nie zastąpi jednak kwalifikowanego podpisu.
Czym się różni podpis kwalifikowany na karcie od tego na e-dowodzie?
Do użycia podpisu elektronicznego na dowodzie potrzebny jest czytnik z technologią NFC. Z kolei podpis na karcie wymaga podłączenia czytnika kart inteligentnych do portu USB. Pod względem zastosowania i specyfikacji oba podpisy niczym się od siebie nie różnią. Certyfikaty pozwalają załatwić szereg spraw biznesowych, administracyjnych i prywatnych.
Kody PUK i PIN do e-dowodu
W momencie odbierania dowodu z warstwą elektroniczną konieczne jest nadanie kodów PIN i PUK. Każdy z nich posiada konkretną specyficzną długość i funkcjonalność:
- PIN1 - czterocyfrowy kod potrzebny do uwierzytelniania się w usługach online
- PIN2 - sześciocyfrowy kod niezbędny do złożenia cyfrowego podpisu osobistego
- CAN - znajduje się na awersie i rewersie dokumentu, służy jako “login”
Jakie certyfikaty można posiadać na e-dowodzie?
- certyfikat umożliwiający uwierzytelnienie w usługach online (dla osób, które ukończyły 13 lat lub są częściowo ubezwłasnowolnione)
- certyfikat, który pozwala podpisać elektronicznie dokumenty podpisem osobistym (podpis osobisty – zaawansowany podpis elektroniczny umieszczony w e-dowodzie, który w kontakcie z urzędem jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny - wydawany na życzenie klienta
- certyfikat potwierdzania obecności – znajduje się w każdym e-dowodzie i nie wymaga żadnego kodu PIN.
- certyfikat kwalifikowanego podpisu elektronicznego – można kupić go u nas
Korzyści podpisu elektronicznego na dowodzie
- wygoda - dowód osobisty zazwyczaj nosimy ze sobą w portfelu co umożliwia nam złożenie sygnatury na dokumentach w dowolnym momencie
- możliwość podpisywania dokumentów telefonem, dzięki technologii NFC
- jedno urządzenie do podpisywania wszystkich dokumentów - zamiast wozić ze sobą dodatkowe urządzenia możemy wykorzystać plastik do składania dokumentów
- szybsza odprawa na lotniskach - dzięki danym zawartym w dowodzie i wykorzystaniu czytników biometrycznym weryfikacja tożsamości przebiega bez pracy personelu (ICAO - aplikacja do automatycznej odprawy przy przekraczaniu granic państwa)
- rejestracja w placówkach medycznych bez podawania danych osobowych - wystarczy położyć dowód i dane zaczytają się same
Jak uzyskać podpis elektroniczny na dowodzie?
Uzyskanie podpisu osobistego wymaga złożenia wniosku o nowy dowód poprzez login.gov.pl. We wniosku należy zaznaczyć, że chcemy uzyskać podpis osobisty. W przeciwnym wypadku nie zostanie nagrany certyfikat.
Jak uzyskać podpis kwalifikowany na dowodzie?
Na ten moment nie wydajemy kwalifikowanych podpisów na e-dowodzie. W naszym odczuciu usługa jest w tym momencie niedopracowana. Oszczędzając klientom nerwów proponujemy nowoczesne rozwiązanie mobilnego podpisu elektronicznego SimplySign.
Po co Ci e-dowód? Możesz podpisywać dokumenty smartfonem - również na komputerze!