Podpis kwalifikowany

Pełna elektronizacja zamówień publicznych. Podpis kwalifikowany staje się NIEZBĘDNY przy składaniu ofert przetargowych.

Stało się. Pandemia i wymogi Unii Europejskiej w zakresie cyfryzacji wymusiły zmiany w prowadzeniu postępowań przetargowych. Od teraz oferent składający dokumenty będzie musiał użyć podpisu kwalifikowanego. I to nawet w przypadku zamówień poniżej progów unijnych.

 

Zamówienia publiczne – podpis kwalifikowany

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wymagany jest ważny kwalifikowany podpis elektroniczny, który został wystawiony przez uprawnione do tego centrum certyfikujące. Taki podpis znajdziesz na: https://podpisujzdalnie.pl/podpis-kwalifikowany-oferta/  

Zgodnie z ustawą, podpis jest przyporządkowany wyłącznie do składającej go osoby i sporządzany przez tę osobę za pomocą podlegających jej wyłącznej kontroli bezpiecznych urządzeń oraz danych służących do składania podpisu. Podpis jest powiązany z danymi, do których został dołączony w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza ich zmiana jest rozpoznawalna.

Kwalifikowany podpis elektroniczny może, ale nie musi, zawierać informacje określające, w czyim imieniu występuje subskrybent. Oznacza to, że  zamówienia publiczne  można realizować z wykorzystywaniem “standardowego” kwalifikowanego podpisu elektronicznego, tzn. taki, gdzie jest imię i nazwisko osoby, dla której podpis został przyporządkowany. Nie ma konieczności, aby był to kwalifikowany podpis elektroniczny z identyfikacją firmy, którą reprezentuje dana osoba.

 

Czy Profil Zaufany może zastąpić podpis kwalifikowany w postepowaniu przetargowym?

Jak stwierdził Urząd Zamówień Publicznych kwalifikowany podpis elektroniczny nie jest tożsamy z podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. ePUAP jest wyłącznie zwykłym podpisem elektronicznym potwierdzonym profilem zaufanym. Wobec tego JEDZ, oferta lub wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu podpisane profilem zaufanym zostaną uznane za złożone w niewłaściwej formie. Oczywiście nie stoi to na przeszkodzie w korzystaniu z platformy ePUAP, która udostępnia także możliwość podpisywania danych kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podsumowując, każdy podmiot powinien posiadać podpis kwalifikowany do przetargów.

 

Mam podpis kwalifikowany. Czy potrzebuję czegoś jeszcze do składania ofert elektronicznych?

Tak. Komplementarną usługą do podpisu jest kwalifikowany znacznik czasu. Zapewnia on o antydatowaniu dokumentu. Dodatkowo poświadcza, że złożony podpis był ważny w momencie znakowania czasem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów oferujemy w gratisie 5000 znaczników czasu miesięcznie przez cały okres ważności podpisu. Sprawdź szczegóły: https://podpisujzdalnie.pl/podpis-kwalifikowany-oferta/

 

Jaki podpis elektroniczny wybrać do przetargów?

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów podpisów: podpis zaufany, cyfrowy podpis osobisty, zwykły podpis elektroniczny, podpis zaawansowany i podpis kwalifikowany. Dwa pierwsze z nich wydawane są przez Państwo – niestety nie spełniają swojego wymogu.

Zwykły podpis elektroniczny jest jeszcze niższy rangą i również nie może być użyty do podpisywania dokumentów przetargowych. Zaawansowany ze względu na specyfikę i trudność zrozumienia jego działania również nie przyjął się w standardy zamówień publicznych.

Jedynym honorowanym podpisem na ten moment jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Może być on wydany w dwóch formach – na zestawie z kartą i czytnikiem lub na urządzeniu mobilnym tzw. podpis chmurowy. W świetle prawa oba certyfikaty kwalifikowane posiadają tą samą moc i będą akceptowane na wszystkich platformach przetargowych – publicznych i komercyjnych dostawców.

 

Czy mogę upoważnić pracownika do podpisywania ofert przetargowych w moim imieniu?

Tak. Wystarczy dołączyć odpowiednie pełnomocnictwo opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym właściciela. Zakazane jest natomiast używanie cudzego podpisu – za taki czyn grozi do 3 lat dla właściciela i pracownika.

 

Podpis kwalifikowany do przetargów – oferta

Dostarczamy kwalifikowane podpisy elektroniczne dla klientów biznesowych. Posiadamy ogromne doświadczenie w konfiguracji podpisów na platformach przetargowych. Pomagamy składać oferty na zamówienia publiczne i znamy specyfikę pracy urzędów. Jeżeli potrzebujesz podpisu kwalifikowanego to dobrze trafiłeś. Wydanie podpisu kwalifikowanego możliwe jest na podstawie wideoweryfikacji lub dojazdu na terenie Warszawy i okolic.

 

Skontaktuj się z nami celem umówienia realizacji:

+48 536 456 661 | kontakt@podpisujzdalnie.plZobacz także: podpis kwalifikowany do przetargów

autor: Damian Nowak
CMS

Newsletter

Chcesz na bieżąco otrzymywać wiadomości
o pojawiających się publikacjach?

Zapisz się do bazy mailingowej

Dziękujemy!

Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie zapisane