PL | EN
KSeF

Terminy wysyłania faktur do KSeF

W obliczu coraz bliższego terminu wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), przedsiębiorcy zastanawiają się, kiedy dokładnie będą musieli przesyłać swoje faktury do tego systemu. Czy będzie to konieczne na koniec każdego dnia, czy też będzie można zrobić to zbiorczo, np. na koniec miesiąca? Odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie dla planowania procesów księgowych w firmach.


Termin wysłania faktur do KSeF

Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 106 ustawy o VAT, fakturę ustrukturyzowaną uznaje się za wystawioną w dniu jej przesłania do KSeF. Oznacza to, że podatnik może wystawić fakturę w swoim programie księgowym w jednym dniu, a następnie wysłać ją do KSeF w kolejnym dniu bez naruszania przepisów. Istnieje tu elastyczność, która pozwala na dostosowanie procesów księgowych do potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.


Zachowanie terminów

Niemniej jednak, ważne jest, aby podatnicy pamiętali o zachowaniu terminów na wystawienie faktur, jakie określają przepisy. Wysyłając faktury do KSeF, należy mieć na uwadze, że termin ich wystawienia w systemie będzie tożsamy z dniem ich przesłania. Dlatego też, konieczne jest monitorowanie terminów oraz właściwe zarządzanie procesem wystawiania i przesyłania faktur do KSeF.


Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów wskazało w swojej serii pytań i odpowiedzi, że faktury mogą być wysyłane do KSeF nawet następnego dnia po ich wystawieniu. Wskazanie konkretnej daty w polu dotyczącym daty wystawienia faktury nie obliguje podatnika do wysłania jej do KSeF w tym samym dniu. Oznacza to, że podatnicy mają elastyczność w zarządzaniu terminami, przy jednoczesnym zachowaniu przepisów dotyczących terminów wystawienia faktur.


Podsumowanie

Wnioskując, przedsiębiorcy mają swobodę w decydowaniu, kiedy wysłać swoje faktury do KSeF, jednak muszą pamiętać o terminach wystawienia określonych w przepisach podatkowych. Zachowanie elastyczności w zarządzaniu terminami może ułatwić prowadzenie działalności, jednocześnie zapewniając zgodność z obowiązującymi przepisami.

autor: Damian Nowak
CMS

Newsletter

Would you like to stay informed
of upcoming publications?

Subscribe to our mailing list

Thank you!

Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie zapisane