PL | EN
KSeF

KSeF. Istotność momentu wystawienia faktury

Już od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obligatoryjny w Polsce, jednak od teraz każdy może dobrowolnie korzystać z tego systemu, zapoznając się z jego funkcjonalnością. Wraz z nadchodzącymi zmianami, pojawia się wiele pytań dotyczących KSeF, na które Ministerstwo Finansów udzieliło już publicznie odpowiedzi.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, fakturę ustrukturyzowaną uznaje się za wystawioną w dniu jej przesłania do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ten moment jest kluczowy, gdyż po przyjęciu faktury przez system nadawany jest numer identyfikacyjny w KSeF, niezbędny przy późniejszych rozliczeniach.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że faktura zostanie uznana za wystawioną w dniu jej przesłania do KSeF, niezależnie od późniejszego momentu przetworzenia. Data przesłania znajduje się w numerze nadanym przez KSeF, a odmienna data w polu P_1 (dotyczącym daty wystawienia) nie spowoduje odrzucenia faktury.

Dzięki wyjaśnieniom Ministerstwa Finansów wszelkie niejasności dotyczące momentu uznania faktury za wystawioną zostały rozwiane. Decydująca jest data jej przesłania do KSeF, co eliminuje niepewności związane z ewentualnymi opóźnieniami w przetwarzaniu dokumentów. W praktyce oznacza to, że terminowe przesłanie faktur eliminuje ryzyko problemów związanych z ich uznaniem za wystawione.

autor: Damian Nowak
CMS

Newsletter

Would you like to stay informed
of upcoming publications?

Subscribe to our mailing list

Thank you!

Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie zapisane