PL | EN
Nazwa kategorii

Jak wygląda podpis kwalifikowany?

Wielu klientów zadaje nam pytanie jak wygląda podpis kwalifikowany na podpisywanym dokumencie. W związku z tym opracowaliśmy artykuł prezentujący parafkę podpisu elektronicznego w plikach PDF, informacje, gdzie złożyć podpis kwalifikowany, a także czy podpis kwalifikowany musi być złożony na każdej stronie.

Jak wygląda podpis kwalifikowany?

Na rynku istnieją dwa rodzaje podpisu kwalifikowanego:

  1. Tradycyjna forma składająca się z czytnika i karty kryptograficznej. Zestaw podłącza się do komputera za pomocą portu USB i składa dokumenty.
  2. Nowoczesna forma podpisu kwalifikowanego w telefonie. Za pomocą aplikacji mobilnej SimplySign generuje się 6 cyfrowe kody i wprowadza na aplikacji w komputerze. Mobilny podpis kwalifikowany jest w pełni zgodny z rozporządzeniem eIDAS. Sprawdź podpis mobilny w chmurze.

Jak wygląda kwalifikowany podpis elektroniczny na dokumencie?

Wszystko zależy od rodzaju dokumentu jaki jest podpisywany. W plikach PDF możliwe jest umieszczenie cyfrowej parafki podpisu. Jest to prostokąt w formie hiperłącza zawierający takie dane jak imię, nazwisko, datę złożenia podpisu. Po kliknięciu w hiperłącze znajdziemy więcej informacji takich jak dokładna data ważności certyfikatu kwalifikowanego, numer identyfikacyjny użytkownika, obywatelstwo.

W przypadku pozostałych formatów plików nie mamy możliwości graficznego odwzorowania. Podpis umieszczany jest w strukturze pliku i nie ma swojego podglądu.

Ważne: graficzna parafka podpisu nie jest wymagana na dokumentach, ale warto ją umieścić dla prostszej weryfikacji podpisu elektronicznego.

Parafka podpisu elektronicznego

Parafka to nic innego jak symbol graficzny naszego podpisu elektronicznego. W odróżnieniu od papierowej formy parafka podpisu elektronicznego nie jest naszą sygnaturą, a zwykłą informacją, że złożono podpis kwalifikowany.

W którym miejscu złożyć podpis elektroniczny?

Podpis kwalifikowany składany jest zawsze na całym dokumencie. Nie trzeba dokładnie wskazywać, gdzie ma się znaleźć plik podpisu. Dotyczy to i plików PDF i każdego innego formatu.

Czy podpis kwalifikowany musi być na każdej stronie?

Nie musi. Wystarczy, że naciśniemy podpis, a zostanie podpisany cały plik. Jeżeli decydujemy się na odwzorowanie graficzne podpisu elektronicznego to najlepiej zrobić to na samym końcu dokumentu – tak jak ma to miejsce w przypadku papierowych umów.

Profesjonalna parafka i przeszkolenie od Podpisuj Zdalnie

Jednym z powodów, dla których klienci kupują od nas podpisy kwalifikowane jest kompleksowość usługi. Oprócz wydania podpisu kwalifikowanego oferujemy instalację oprogramowania, konfigurację cyfrowej parafki (wzbogacone o logotyp, sygnaturę, informacje dodatkowe).

Zadzwoń i zamów usługę! Podpisy też wydajemy!

+48 536 456 661 | kontakt@podpisujzdalnie.pl

autor: Damian Nowak
CMS

Newsletter

Would you like to stay informed
of upcoming publications?

Subscribe to our mailing list

Thank you!

Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie zapisane