PL | EN
Bezpieczeństwo IT

Rejestracja firmy w bazie EPREL. Potrzebny podpis i pieczęć kwalifikowana

W 2019 roku Komisja Europejska rozpoczęła wdrożenie nowego systemu rejestracji etykiet energetycznych, który jest znany jako Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych, skrótowo EPREL. Zgodnie z przepisami wydanymi przez Komisję Europejską, producenci oraz importerzy, którzy wprowadzają na rynek Unii Europejskiej nowe modele produktów związanych z energią, muszą dokonać ich rejestracji w bazie danych EPREL przed rozpoczęciem dystrybucji na rynku.Co to jest EPREL? 

EPREL (European Product Registry for Energy Labelling) stanowi europejską bazę danych służącą do etykietowania energetycznego produktów. Wśród produktów objętych obowiązkiem rejestracji znajdują się m.in. klimatyzatory, kotły na paliwo stałe, lampy, lodówki, opony, pralki, urządzenia chłodnicze, zamrażarki, zmywarki, żarówki i wyświetlacze elektroniczne.

Aby zapewnić transparentność, część informacji o zarejestrowanych produktach jest udostępniana publicznie, co wiąże się z koniecznością weryfikacji tożsamości podmiotów. Baza EPREL zawiera szczegółowe karty informacyjne oraz etykiety energetyczne dla każdego produktu zarejestrowanego w systemie. Dzięki temu konsumenci mogą mieć dostęp do istotnych informacji dotyczących efektywności energetycznej produktów, co pomaga im dokonywać bardziej świadomych wyborów zakupowych.Baza podzielona jest na dwie części:

 • Zamkniętej bazy: Jest to część systemu, która służy krajowym organom nadzorującym rynek do sprawdzania zgodności z wymogami dotyczącymi etykietowania energetycznego. Organizacje te mogą weryfikować, czy producenci przestrzegają przepisów dotyczących etykietowania oraz czy deklarowana efektywność na etykiecie produktu jest zgodna z efektywnością rzeczywistą. Ta część bazy ma charakter zamknięty i jest dostępna wyłącznie dla właściwych organów regulacyjnych.
 • Baza publiczna: Ta część bazy jest dostępna publicznie i umożliwia konsumentom przeszukiwanie produktów pod kątem ich efektywności energetycznej oraz dostęp do kart informacyjnych produktów wprowadzanych na rynek. Konsumentom umożliwia to porównywanie różnych produktów pod względem ich efektywności energetycznej i innych kluczowych parametrów. Baza publiczna przyczynia się do podniesienia świadomości konsumentów i wspiera ich zdolność do podejmowania bardziej informowanych decyzji zakupowych w kontekście efektywności energetycznej.

Dzięki tym dwóm częściom bazy EPREL osiągnięto cel zwiększenia przejrzystości na rynku i promowania bardziej efektywnych energetycznie produktów.

Kto musi się zarejestrować w EPREL?

Organizacje, które planują wprowadzić swoje produkty elektroniczne na rynek unijny, są zobligowane do dokonania rejestracji tych produktów w bazie danych EPREL. W przypadku firm spoza Unii Europejskiej, producenci muszą współpracować z przedstawicielami lub dostawcami, którzy mają swoją siedzibę w jednym z krajów członkowskich UE, aby dokonać rejestracji produktów przed ich wprowadzeniem na rynek. Dostępna dla ogółu od drugiego kwartału 2019 roku, baza publiczna EPREL umożliwia konsumentom przeglądanie informacji o produktach energetycznych, w tym etykiet energetycznych i kart informacyjnych produktów.W rzeczywistości, unijny obowiązek etykietowania produktów energetycznych, wynikający z rozporządzenia nr 1369/2017 Komisji Europejskiej, nakłada się na producentów, importerów oraz upoważnionych przedstawicieli. Dzięki bazie danych EPREL i nowej etykiecie energetycznej, konsumenci mają dostęp do bardziej precyzyjnych i zrozumiałych informacji na temat produktów. To z kolei zwiększa ich świadomość zakupową i wspiera podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji zakupowych.Jakie produkty należy zarejestrować w EPREL?

 • klimatyzatory
 • oświetlenie
 • telewizory
 • chłodziarki i chłodziarkozamrażarki
 • zmywarki (urządzenia gospodarstwa domowego)
 • pralki (urządzenia gospodarstwa domowego)
 • suszarki (pralkosuszarki, suszarki do ubrań)
 • okapy
 • piekarniki
 • zbiorniki na gorącą wodę i zestawy podgrzewaczy z panelami słonecznymi
 • profesjonalne chłodnie
 • systemy wentylacyjne
 • kotły na paliwo stałe i ich zestawy
 • grzejniki – w tym miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (powietrzne, na paliwo stałe) oraz wielofunkcyjne i ich zestawy (kotły, kogeneracja, pompy ciepła), również podgrzewacze wody
 • oponyJak wygląda proces rejestracji? 

 1. Utworzenie konta użytkownika UE w ECAS
 2. Rejestracja modeli nowych urządzeń poprzez ręczną rejestrację, załadowanie skompresowanego pliku lub automatyczną rejestrację w oparciu o pliki XML
 3. Tworzenie linków prowadzących do urządzenia przy pomocy kodów QR


Do zarejestrowania konieczne jest złożenie deklaracji PDF opatrzonej pieczęcią komisji europejskiej i:

 • podpisu kwalifikowanego w przypadku JDG
 • pieczęci kwalifikowanej w przypadku spółek. Dodatkowo na życzenie informacje wyjaśniające do EPREL muszą być opatrzone podpisem kwalifikowanym prezesa zarządu lub osoby fizycznej reprezentującej podmiot.Rejestracja w bazie EPREL - podsumowanie

Jeżeli Twoja firma importuje elektronikę z Chin i innych krajów spoza UE, to masz obowiązek zarejestrować się w EPREL. Podpisuj Zdalnie ma za sobą kilkanaście udanych rejestracji w systemie. Pomagamy firmom przeprowadzić proces, począwszy od założenia konta, wydanie podpisu i pieczęci kwalifikowanej, po podpisanie deklaracji zgodnie z wymogami systemu. POTRZEBUJESZ FACHOWEGO DORADZTWA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

+48 536 456 661 | kontakt@podpisujzdalnie.pl

autor: Damian Nowak
CMS

Newsletter

Would you like to stay informed
of upcoming publications?

Subscribe to our mailing list

Thank you!

Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie zapisane