PL | EN
Elektroniczny obieg dokumentów

Co to jest paperless?

Paperless to podejście polegające na minimalizowaniu lub całkowitym eliminowaniu użycia papieru poprzez wykorzystanie technologii cyfrowej do przechowywania, przetwarzania i przekazywania dokumentów oraz informacji.

W dzisiejszym świecie biznesu, polityka paperless staje się standardem, ponieważ ma wiele zalet, zarówno środowiskowych, jak i ekonomicznych:

  • Ograniczenie zużycia papieru przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie wycinki drzew oraz redukcję zanieczyszczeń środowiska, jakie wiążą się z produkcją i utylizacją papieru.
  • Dodatkowo, przekształcenie dokumentacji papierowej na elektroniczną umożliwia zautomatyzowanie wielu procesów, co przekłada się na oszczędność czasu i kosztów w firmie.


Sprawdź naszą ofertę podpisu kwalifikowanego.

Elektroniczne podpisywanie dokumentów to tylko jeden z aspektów podejścia paperless. Nowoczesne technologie pozwalają na efektywne zarządzanie obiegiem dokumentów, umożliwiają kontrolę dostępu oraz weryfikację tożsamości osób podpisujących. Mimo że wizja biura bez papieru jest coraz bardziej realna, nadal istnieją wyzwania utrudniające pełne przejście na tę formę dokumentacji. Problemy związane z przestarzałymi przepisami, różnymi formatami plików, kosztami sprzętu i oprogramowania, czy obawami dotyczącymi bezpieczeństwa danych są czynnikami, które utrudniają szybką adaptację tego rozwiązania przez firmy.

Mimo tych wyzwań, korzyści wynikające z podejścia paperless, zwłaszcza te związane z ochroną środowiska, są niezaprzeczalne. EPA (Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych) zwraca uwagę na znaczące zużycie papieru w biurach i jego negatywny wpływ na środowisko naturalne. Przejście na elektroniczny obieg dokumentów może stać się istotnym elementem strategii CSR (Corporate Social Responsibility) firm, ponieważ oprócz oszczędności kosztów przynosi również korzyści dla środowiska.

Przełączenie się na elektroniczne zarządzanie dokumentacją staje się coraz bardziej potrzebne, biorąc pod uwagę wzrost cen energii i surowców, co może prowadzić do wzrostu kosztów produkcji i braku dostępności papieru w przyszłości. Digitalizacja dokumentów i elektroniczne podpisywanie stają się więc optymalnym rozwiązaniem, pozwalającym zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, zwiększyć efektywność i ograniczyć koszty operacyjne.

Chcesz być paperless? Zamów podpis kwalifikowany

+48 536 456 661 | kontakt@podpisujzdalnie.pl

 

autor: Damian Nowak
CMS

Newsletter

Would you like to stay informed
of upcoming publications?

Subscribe to our mailing list

Thank you!

Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie zapisane